Tegoroczne Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”.
Ten rok jest dla nas wszystkich inny, ale jedno jest niezmienne: Biblioteki przenosząc swoją aktywność do sieci, po raz kolejny udowodniły, jak szybko reagują na zmieniające się oczekiwania swoich użytkowników.
Tegoroczne Małopolskie Dni Książki także odbywać się będą w przestrzeni wirtualnej, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich Państwa oraz Użytkowników bibliotek publicznych Małopolski na spotkania jakie 23 kwietnia oferować będzie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie:
  • Godz. 10.00 Jak zacząć przygodę z genealogią?

Jeśli interesujesz się rodzinną historią, masz do rozwikłania jakąś ciekawą rodzinną tajemnicę, chcesz dowiedzieć się więcej na temat swoich przodków – to ten webinar jest dla Ciebie!
Podczas spotkania dowiesz się:

  • od czego zacząć poszukiwania genealogiczne, jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć,
  • jak w poszukiwaniach genealogicznych mogą pomóc stare rodzinne fotografie,
  • jak prowadzić rozmowy z najstarszymi przedstawicielami rodziny, czy ze świadkami historii,
  • jakie są podstawowe źródła do badań genealogicznych,
  • jakie są podstawowe bazy internetowe pozwalające prowadzić poszukiwania nie ruszając się z domu.

Osoby chętne do udziału w webinarium prosimy o rejestrację na portalu ClickMeeting pod linkiem: https://yourrootsinpoland.clickmeeting.pl/jak-rozpoczac-przygode-z-genealogia-/register

  • Godz. 14.00 U biografa – czyli co w biografiach piszczy.

Łukasz Wojtusik – dziennikarz kulturalny związany z radiem TOKfm, czytający w Księgarni pod Globusem z mieszkańcami Krakowa różne biografie w ramach spotkań Dyskusyjnych klubów czytelniczych. Będą na pewno „Beksińscy. Portret podwójny” Magdy Grzebałkowskiej, będzie „Jaremianka” Agnieszki Daukszy. Co jeszcze? Przyjrzymy się różnym perspektywom, z jakich na swoich bohaterów patrzą autorzy, autorki biografii. Być może pospieramy się krytycznie w komentarzach. Będzie można również napisać o swoich ulubionych reportażach biograficznych, powieściach biograficznych. Łukasz obiecał co najmniej dziesięć tytułów – uczestnicy spotkania na pewno dorzucą kolejnych kilka.
Spotkanie otwarte na FanPage’u Biblioteki (https://www.facebook.com/rajska.info/)  

  • Godz. 17.00 Warsztat twórczy: Wprowadzenie do biografistyki.

Dla czytelniczek*ków biografia to jeden z ulubionych gatunków literackich. Ale czym biografia jest dla autorek*ów? Jakiego warsztatu wymaga? Z czym wiążą się największe trudności w pisaniu biografii? Jak rozmawiać z ludźmi, zdobywać materiały i na co uważać podczas pisania? O tym między innymi porozmawiamy podczas warsztatów twórczych z biografistyki.
Zajęcia poprowadzi Marcin Wilk, publicysta, kurator wydarzeń literackich, autor m.in. dwóch książek biograficznych, „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015) oraz „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2020)
Warsztat prowadzony na platformie Wereby. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy: lidia.staromlynska@rajska.info 

Spotkajmy się w sieci!

 

Bądźcie z nami 23 kwietnia!