W 2020 roku Tydzień Bibliotek został zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. Menu święta bibliotek ma zatem oferować smakowanie słowa i łakome literackie kąski. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernichowie oraz filii proponują ciekawe smakołyki :

 

Kolorowy potwór. Książka Pop-up
Anna Llenas

Książka „Kolorowy potwór” to prosta i zabawna historia, którą najlepiej czytać wspólnie z dzieckiem i która wprowadzi malucha w fascynujący świat uczuć. Tytułowy bohater, Kolorowy Potwór, nie czuje się najlepiej, gdyż kompletnie wymieszały mu się emocje. Trochę się w tym wszystkim pogubił, jest nieco oszołomiony, nie rozumie, co się z nim dzieje i nie wie, co ma począć. Z pomocą przychodzi mu mała dziewczynka, która postanawia mu pomóc „wyplątać się” ze wszystkich emocji. Wspólnie zrobią porządek, rozdzielając i układając emocje w osobnych, zamykanych pojemniczkach.

 

           

 

 

Pralinka
Fanny Joly

Poznajcie Alinkę-Pralinkę, rezolutną koleżankę Mikołajka i Jaśków. Na co dzień jest słodka, ale kiedy trzeba, potrafi tupnąć nogą. Płacze na zawołanie, śpiewa na cały głos i zakochuje się na zabój… Złośliwi starsi bracia? Kłopoty w szkole? Wizyta Bardzo Ważnych Gości? Z pomocą przyjaciółki Celiny, pluszowego lwa Gryzaka oraz najfajniejszego chłopca w całej szkole, Krzysia Trufli – Pralinka poradzi sobie ze wszystkim!

 

 

Klasa pani Czajki
Małgorzata Karolina Piekarska
Małgosia, Kamila, Maciek, Kaśka, Michał, Kinga rozpoczynają naukę w gimnazjum. Trafiają do klasy Barbary Czajki, surowej, ale sprawiedliwej polonistki. Jej uczniów różni wiele – zainteresowania, stan majątkowy, uroda, charakter i temperament. Będą musieli jednak znaleźć wspólny język, aby przetrwać trzy najbliższe lata…
Napisana wartkim, współczesnym językiem powieść o szkolnej codzienności i problemach każdego nastolatka: rodzących się pasjach, pierwszych zauroczeniach, walce z kompleksami i odrzuceniem, klasowych intrygach, miłosnych wyborach, przyjaźniach wystawianych na próbę.

 

 

 

 

Rzeka kłamstw
Edyta Świętek
Rzeka kłamstw to najnowsza powieść Edyty Świętek, otwierająca cykl Grzechy młodości.
Autorka zaprasza w podróż do Bydgoszczy lat siedemdziesiątych. Ukazuje w niej codzienne radości i smutki, problemy wychowawcze i uroki rodzicielstwa oraz inne sprawy przeciętnej polskiej rodziny, które splatają się z realiami życia w minionej epoce.
Elżbieta i Tymon niedawno wprowadzili się do przestronnego mieszkania na osiedlu Kapuściska. Tymoteusz ma przed sobą świetlaną przyszłość  i dobrze zapowiadającą się karierę. Kazimierz, choć pasjonuje się kryminologią, z którą wiąże się jego praca zawodowa , jest nieustannie namawiany do wstąpienia w szeregi Służby Bezpieczeństwa. Jego ukochana żona Ewa marzy o karierze wokalnej.  Agata nie potrafi odnaleźć się w roli statecznej mężatki. Młoda polonistka wciąż wdaje się w romanse z innymi mężczyznami. Eugeniusz nieustannie pakuje się w różne tarapaty. Krewki młodzieniec wpadanie tylko w ręce Służby Bezpieczeństwa , ale również w sidła miłości.

 

 

Grzech zaniechania
Małgorzata Rogala
Pracownica ośrodka terapeutycznego znajduje leżące na posadzce, zakrwawione zwłoki swojej szefowej – psychiatry Antoniny Brzozowskiej. Na miejsce zbrodni wezwani zostają starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk. Sprawa z pozoru prosta komplikuje się wraz z przeglądaniem kolejnych akt pacjentów Brzozowskiej. Rozszerza się krąg podejrzanych i trudno jest policjantom znaleźć punkt zaczepienia.
Dochodzenie dodatkowo utrudnia fakt, że Michała Stępnia, byłego partnera Agaty, zamordowano. Policjantka zostaje uwikłana w grę, której reguł nie zna i w której nie obowiązują żadne zasady fair play.
Czy parze śledczych uda się wyjść z kryminalnych porachunków bez szwanku? Czy zdołają złapać mordercę, nim dla wszystkich będzie za późno?

 

 

Lustereczko, powiedz przecie
Alek Rogoziński
Znana autorka powieści kryminalnych Róża Krull jest świadkiem samobójstwa jednego z uczestników konkursu Mister Polonia. Wkrótce okazuje się, że nie miał on żadnego powodu, aby zdecydować się na tak desperacki czyn. Zaintrygowana Róża rozpoczyna śledztwo i szybko przekonuje się, że w świecie facetów, którzy wiedzą o kosmetykach i modzie więcej niż ona sama, znajdują się też psychopaci, gotowi na wszystko, aby tylko zdobyć tytuł Najprzystojniejszego Polaka Roku…
„Lustereczko, powiedz przecie” to drugi tom przygód Róży Krull i dwójki jej przyjaciół, a zarazem współpracowników – menadżerki Betty i PR-owca Pepe. Tym razem w rozwiązaniu zagadki kryminalnej pomaga im też sam Mister Polski, Rafał Maślak.

 

 

 

Przepaść czasu
Jeanette Winterson

Uczuciowy trójkąt, zazdrość prowadząca do obłędu i porzucone dziecko. Winterson stworzyła głęboką opowieść o emocjach. W książce pobrzmiewają echa dramatu Szekspira, ale historia rozbitej rodziny londyńskiego bankiera jest na wskroś współczesna.