Drodzy czytelnicy!!!

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernichowie, Filia w Wołowicach zaprasza na wystawę „WIKLINIARSTWO, CZYLI TROCHĘ HISTORII O RĘKODZIELE”

WIKLINIARSTWO W POLSCE

Wikliniarstwo jest rodzajem rękodzieła polegającym na wyrobie przedmiotów użytkowych (koszy, naczyń i mebli), oraz dzieł  artystycznych. Historia wikliniarstwa sięga czasów starożytnych.  Z czasem wyroby z wikliny stały się bardziej wykorzystywane. Pleciono koszyki, naczynia, meble a także wyplatano ogrodzenia i ściany domostw. Proces wikliniarstwa niewiele się zmienił od tamtych czasów, jednak jego produkcję udoskonalono. Poprzez wprowadzenie nowych technologii, dzięki którym można produkować różnego rodzaju przedmioty użytku codziennego, ale również wiklinę wykorzystuje się do tworzenia dzieł sztuki czy elementów ekspozycji.

Najlepszy okres wikliniarstwa dla Polski przypada na lata 20 okresu między wojennego. Nasz kraj jako jeden z nielicznych należał do liderów tej dziedziny.

Po II Wojnie Światowej nastąpił duży rozwój koszykarstwa. Objęło takie tereny jak Giżycko, Brzeg nad Odrą, okolice Żywca, Nowe na Wisłą, Solec Kujawki, Biłgoraj a także wiele pomniejszych regionów. Największe jednak zagłębia do dziś stanowią okolice Rudnika i Nowego Tomyśla.

Z czasem zaczęły powstawać szkoły koszykarskie, między innymi w Rudniku, Kwidzynie oraz Skwierzynie. Elementy koszykarstwa wykładane są na Małopolskim Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie, który to Uniwersytet obecnie działa pod nazwą Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

Prekursorami artystycznego koszykarstwa są prof. Jędrzej Stępak ze środowiska poznańskiego, oraz reprezentujący   rudnickie środowisko Stanisław Dziubak.

Zapraszamy do galerii >>> https://biblioteka.czernichow.pl/galerie/nggallery/rok-2020/wikliniarstwo-czyli-troche-historii-o-rekodziele