Drodzy czytelnicy !!!

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernichowie – filia w Czułówku,

dzięki uprzejmości  Stanisława i Grzegorza Ichniowskich – Koło Filatelistów i Numizmatyków przy OCK w Oświęcimiu,  zaprasza na wystawę

„ Mistrzowie świata wagi ciężkiej, w boksie na znaczkach pocztowych  rytowanych przez Czesława Słanię ”

” Czesław Słania (ur. 22 października 1921 w Czeladzi, zm. 17 marca 2005 w Krakowie), grawer polski, wybitny projektant znaczków pocztowych i banknotów, od 1959 działający w Szwecji. Praca dyplomowa „Bitwa pod Grunwaldem” J. Matejki wykonana stalorytem w formie znaczka pocztowego przyniosła mu uznanie. Otrzymał za nią dyplom z cennym odznaczeniem – Summa Cum Laude. Po ukończeniu nauki (1950) podjął pracę w Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie jako grawer, zaprojektował tam także pierwsze znaczki. W 1956 r. wyjechał do Szwecji, gdzie po kilku latach pracy w firmie reklamowej związał się z Pocztą Szwedzką. Pierwszym zaprojektowanym przez niego w Szwecji znaczkiem był wizerunek poety Gustava Frodinga (z okazji 100-lecia urodzin w 1960). Dla poczty szwedzkiej zaprojektował ponad 300 znaczków. Łącznie – także dla poczt innych krajów, w tym Polski – wykonał ponad 1000 projektów znaczków (m.in. w Danii, Grenlandii, Wyspach Owczych, Islandii, Monaku, Niemczech, Francji, Belgii, San Marino, Szwajcarii, Australii, USA, Chinach, Tajlandii, Watykanie, ONZ). Dorobek ten sprawił, że jego nazwisko wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa jako twórcy rekordowej liczby wygrawerowanych znaczków pocztowych. W 1972 r. został uhonorowany przez króla Szwecji Gustawa VI Adolfa tytułem Nadwornego Grawera. Król Karol XVI Gustaw wyróżnił go medalem „Ósmej wielkości z niebieską wstęgą”. Królowa Danii Małgorzata II wręczyła Słani duński Order Kapituły Rycerskiej, a książę Monako Rainer III – Kawalerski Order Św. Karola. Obok projektów filatelistycznych zajmował się projektowaniem banknotów. Z jego usług korzystały w tym względzie Argentyna, Belgia, Brazylia, Dominikana, Izrael, Kanada, Kazachstan, Litwa, Portugalia i Wenezuela. Ponadto grawerował ekslibrisy, plakietki, medale, wykonywał prace dla związków i organizacji polonijnych. Został m.in. odznaczony szwedzkim Złotym Medalem Królewskim, duńskim Krzyżem Rycerskim Dannebrogen, Krzyżem św. Karola (Monaco). W 1999 rodzinna Czeladź przyznała mu tytuł honorowego obywatela. Pochowany w marcu 2005 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 24 marca 2006 r. odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku przy ul. Krzywej 2 w Czeladzi, w którym mieszkał artysta.

Opracowanie na podstawie : http://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_S%C5%82ania

Zdjęcie : http://www.artonstamps.org/Countries/Sweden/Slania/slania.htm ”