Od 18 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernichowie rusza wystawa zatytułowana

„TEMATY NIEWAŻKIE” Jagny Safińskiej ,

na której malarka prezentuje wybrane obrazy z kilku cyklów: „Namaluj mi szczęście”, „ Przestrzeń dla Poezji”, „Widok z okna”, „Impresje łowickie”.  

 

Galeria >>> https://biblioteka.czernichow.pl/galerie/nggallery/rok-2022/tematy-niewazkie-wystawa-jagny-safinskiej-czernichow

 

Agnieszka Safińska – artystka urodzona w Krakowie, od niedawna mieszkająca w Czernichowie. Z wykształcenia i zawodu: artystka plastyk, tancerka klasyczna, choreograf, muzykoterapeutka, poetka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, Studiów Podyplomowych w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa oraz ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Swoje obrazy podpisuje jako Jagna Safińska, SafiJa. W malarstwie artystka nie zamyka się w jednym stylu, w jednej technice. Jako niespokojny duch wciąż poszukuje, drąży, rozwija się, eksperymentuje. Bliskie są jej portrety – głównie dzieci i zwierząt, pejzaże, ale i martwe natury. Obrazy abstrakcyjne, z kolei, pozwalają, autorce, z lekkością i swobodą, na interpretację emocji, dźwięków, ruchu, co doskonale umożliwia muzyczne i baletowe wykształcenie artystki. Można by rzec, że wszystkie dziedziny sztuki, jakie uprawia, harmonizują z sobą, przenikają się wzajemnie, uzupełniają, współistnieją. Malarka zajmuje się także grafiką. Jest uczestniczką wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju, jak i zagranicą. Od roku 2015 jest współtwórczynią niezależnej malarskiej grupy KIERUNEK. Od 2016 roku, Agnieszka Safińska jest zrzeszona w ZPAP w Okręgu Krakowskim.

Dzięki gościnności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernichowie, malarka prezentuje na wystawie zatytułowanej „TEMATY NIEWAŻKIE” wybrane obrazy z kilku cyklów: „Namaluj mi szczęście”, „ Przestrzeń dla Poezji”, „Widok z okna”, „Impresje łowickie”.

Agnieszka Safińska jako poetka zadebiutowała w Dzienniku Polskim w „WIERSZOWISKU” Józefa Barana (2000), oraz Piśmie Literackim „AKANT” w tym samym roku. W 2000 i 2001 r. w Piśmie „Światełko” pod redakcją Wandy Chotomskiej, pojawiały się wiersze i proza poetki pisane dla dzieci. Jej wiersze drukowane były w wielu antologiach i jubileuszowych Almanachach. Debiut książkowy w 2006 w postaci tomiku poezji „KONTRASTY”. Kolejny tomik „NAMALUJ MI SZCZĘŚCIE” – 2016 oraz „KSZTAŁT ŻYCIA” – 2017. W przygotowaniu do druku tomik „Z DYSTANSU” oraz formy miniaturowe i haiku. Była współtwórczynią wystawy w Muzeum Książki i Wydawnictwa w Kijowie w ramach projektu ukraińskiej malarki Iriny Ozarinskiej ”KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA” (2013). Wiersze Agnieszki Safińskiej były także inspiracją dla innej artystki, Tatiany Batrakovej, malarki, która sięgnęła po prozę poetki „Pismo Ciemności” w ramach Stypendium Gaude Polonia2013. Wiersze autorki wykorzystano także w filmie dokumentalnym poświęconym życiu i twórczości prof. Marka Stachowskiego. Agnieszka Safińska od lat bierze udział w cyklicznych spotkaniach Konfraterni Poetów „Chleb Nadziei”, czy „Wigilia dla Bezdomnych”, w Salonie Poetyckim Beaty Symołon, spotkaniach poetyckich Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” oraz inicjatywach literackich w ramach ” VII Muzy w Muzeum” Marty Półtorak. W wystawie „Obraz i słowo… w kręgu poezji” zostały wykorzystane obrazy i wiersze artystki zawarte w tomiku „NAMALUJ MI SZCZĘŚCIE” oraz kilka wierszy z tomiku „KONTRASTY”.

Biogram artystyczny Agnieszka Safińska Biblioteka Czernichów