Lasy zajmują blisko jedną trzecią powierzchni lądów na kuli ziemskiej. Obecność tych "Płuc Ziemi" jest niezbędna do życia ludzi i zwierząt. W lesie obowiązują jednak pewne zasady, których łamać nie wolno. O kształtowaniu postaw proekologicznych rozmawialiśmy na spotkaniu z dziećmi klasy I Szkoły Podstawowej, które odbyło się pod hasłem "Las wita was - szanuj przyrodę". Pojęcie ekologi sprawiło dzieciom trochę trudności, ale po przeczytaniu wiersza Wiesław Drabika "Ekologia" podały różne przykłady związane z ochroną przyrody. Książka Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego "Drzewa" wzbudziła ogromne zainteresowanie rożnymi gatunkami drzew oraz ich występowaniem na kuli ziemskiej. Tu nam przyszedł z pomocą stary przyjaciel globus. Do przyswojenia właściwego zachowania w lesie pomogła zabawa w ekologiczne kręgle, w których były ukryte hasła związane z ochroną wszystkiego co żyje w lesie.  Mali ekolodzy po złożeniu przysięgi, zostali odznaczeni orderami "Przyjaciela Przyrody". Uwieńczeniem spotkania były prace plastyczne wykonane przez dzieci.

W dniu 29 marca br. w Bibliotece Publicznej w Rybnej miało miejsce wspólne robienie palm. Warsztaty prowadziły panie Krystyna Tekieli oraz Stanisława Malik. Organizatorką była pani Joanna Kędzierska. W warsztatach wzięło udział kilkanaście osób, również dzieci.

Autor zdjęć: Joanna Kędzierska

Przejdź do galerii z tego wydarzenia

W odpowiedzi na duże zainteresowanie czytelników poprzednimi warsztatami zaprzyjaźniającymi z językiem niemieckim, pani Kasia przeszukała swoją domową biblioteczkę znajdując kolejne książeczki w tym języku. Ku radości czytelników zaprezentowana została w tej innej językowo niż polska wersji, dobrze znana im z półek biblioteki książka pt "Kto się schował?".