Kolejną bohaterką książki "Poczet Królowych Polskich", która przenosząc się w czasie odwiedziła naszą bibliotekę była... Królowa Jadwiga. To pierwsza kobieta, która nosiła tytuł Króla Polski. Uczestniczki spotkania miały okazję zadać królowej pytania dotyczące mi.n. tego: czym się zajmowała będąc władczynią kraju, czy w jej czasach odbywały się bale, jaka była jej ulubiona potrawa i hobby oraz co najbardziej podobało się jej w Królu Jagielle. Następnie wspólnie stworzyłyśmy Jadwidze profil na jednym z portali społecznościowych opowiadając jej troszkę o tym jak to wszystko wygląda w naszych czasach, a na koniec wg instrukcji wyjątkowego gościa, wspólnie wykonałyśmy bransoletki przypominające te, jakie nosiło się w dawnej Polsce.

Podróżując przez kolejne karty książki pt.: "Jagiełło pod prysznicem" męska grupa najmłodszych czytelników, poznawała historyczne tajniki koronowania na króla. Korzystając z obecności wśród czytelników Biblioteki w Rusocicach pani Magdaleny - nauczycielki historii, chłopcy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z pierwszymi władcami naszego kraju. Każdy z nich miał możliwość poczuć się jak prawdziwy król otrzymując berło, miecz i złote jabłko, a na głowę ubierając koronę. Dodatkowo na pamiątkę udziału w warsztatach chłopcy otrzymali swoje skrzynie skarbów, w której znalazły się ozdobione przez nich samych omawiane insygnia władzy oraz specjalne kartki na których należało zapisać cechy dobrego władcy.

Przejdź do galerii z tego wydarzenia

„Przepis na domek. Składniki: 1 lub więcej sławnych architektów, 1 wolne miejsce, 1 garść świeżych pomysłów, 3 do 4 fur pieniędzy. Wszystko wymieszać, wstrząsnąć i odstawić na 5 miesięcy. Gotowy domek podawać z mieszkańcami.” Taki właśnie przepis można znaleźć na okładce książki, która stała się inspiracją do piątkowych warsztatów z najmłodszymi czytelnikami.

Jeżeli ktoś przynajmniej raz miał okazję zajrzeć do tej książki o najbardziej niezwykłych domkach na świecie nie ma możliwości, aby nie chciał podzielić się zdobytymi informacjami z innymi. W taki właśnie sposób coraz bardziej powiększa się grono czytelników zafascynowanych tym jak niesamowite, oryginalne i nietypowe domki można poznać dzięki książce o takim właśnie tytule – „D.O.M.E.K” Wydawnictwa Dwie Siostry.

Uczestnikom warsztatów w podróży po kolejnych kartach książki towarzyszyły tajemnicze przedmioty zamieszkujące inny nietypowy domek – książkowy domek tajemnic. Dzięki podpowiedziom dzieci miały okazję poznać m.in.: Domek Gruszkę, Dom Norkę, Wielki Dom z Wielkimi Kolcami, Dom Bąblowiec, Dom Orzeszek bądź Dom Jajko. W poznawaniu specyfiki i elementów charakterystycznych każdego domku pomagała stworzona wspólnie, a zainspirowana książką legenda oznaczeń związanych m.in. z materiałami z których domki zostały wykonane oraz tym co w takim domku można robić. Zwieńczeniem warsztatów był smakowity element praktyczny. Dzieci poznały przepis na stworzenie swoich własnych, jadalnych domków.

Czytając wspólnie tę książkę uczestnicy mogli zrozumieć, jak wspaniałą przygodą może być poznawanie nowych budowli i jak cudowną sztuką jest architektura.

Przejdź do galerii z tego wydarzenia

Na tych warsztatach w Bibliotece w Rusocicach stało się coś niezwykłego - uczestniczki były świadkiem podróży w czasie i miały okazję przeprowadzić wywiad z Rzepichą - jedną z bohaterek książki pt. "Poczet Królowych Polskich" Anny Kaszuby - Dębskiej.

8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza oraz Bibliotek, z tej okazji w ramach Tygodnia Bibliotek w filii w Rusocicach odbyło się wyjątkowe spotkanie dla dzieci oraz dorosłych. Wyjątkowe, gdyż jego bohaterem była niewielka i niepozorna drewniana skrzyneczka zwana „butai”. Z jej wykorzystaniem odbył się pokaz papierowego teatrzyku kamishibai. KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to papierowy teatr, zwany także teatrem ilustracji.

To wywodząca się z Japonii, a zyskująca aktualnie coraz większą popularność także w Polsce, tradycja czytania, która wykorzystuje lekką drewnianą scenę z historią na papierze w środku. Dzieci w takiej nieznanej wcześniej przez nich wersji ze zdumieniem i radością wysłuchały baśni o „Brzydkim Kaczątku” H. Ch. Andersena. Teatrzyk kamishibai stanowi niespotykaną oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności, dzięki czemu opowieść niejako wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości.