Wystawę upiększyły prace wykonane przez dzieci, które uczestniczyły w spotkaniu bibliotecznym, dotyczącym ochrony przyrody a w szczególności lasu.

Przejdź do galerii z tego wydarzenia

2 marca w BP w Wołowicach miało miejsce finalne nagranie słuchowiska Wołowice się Weselą. Efekty naszej pracy można będzie obejrzeć już w maju w nowohuckiej galerii ARTzona. Dokładny termin wyklaruje się pod koniec marca. Specjalne podziękowania za zaangażowanie i udział zarówno dla uczestników, jak i organizatorów oraz sojuszników pomysłu za udostępnienie przestrzeni nagraniowej i odpowiednich materiałów. Do zobaczenia na wernisażu!

Autor tekstu oraz zdjęć: Dominika Kapusta

Przejdź do galerii z tego wydarzenia

Lasy zajmują blisko jedną trzecią powierzchni lądów na kuli ziemskiej. Obecność tych "Płuc Ziemi" jest niezbędna do życia ludzi i zwierząt. W lesie obowiązują jednak pewne zasady, których łamać nie wolno. O kształtowaniu postaw proekologicznych rozmawialiśmy na spotkaniu z dziećmi klasy I Szkoły Podstawowej, które odbyło się pod hasłem "Las wita was - szanuj przyrodę". Pojęcie ekologi sprawiło dzieciom trochę trudności, ale po przeczytaniu wiersza Wiesław Drabika "Ekologia" podały różne przykłady związane z ochroną przyrody. Książka Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego "Drzewa" wzbudziła ogromne zainteresowanie rożnymi gatunkami drzew oraz ich występowaniem na kuli ziemskiej. Tu nam przyszedł z pomocą stary przyjaciel globus. Do przyswojenia właściwego zachowania w lesie pomogła zabawa w ekologiczne kręgle, w których były ukryte hasła związane z ochroną wszystkiego co żyje w lesie.  Mali ekolodzy po złożeniu przysięgi, zostali odznaczeni orderami "Przyjaciela Przyrody". Uwieńczeniem spotkania były prace plastyczne wykonane przez dzieci.

W dniu 9 lutego w wołowickiej Bibliotece Publicznej odbyła się druga próba projektu-słuchowiska Wołowice się Weselą, czyli oddolnej akcji artystycznej, mającej na celu radosne przywołanie twórczości Stanisława Wyspiańskiego (sceny z Wesela, które na stałe zapisały się w polskiej kulturze językowej) w rocznicę jego 150. urodzin, a także ukazanie dynamiki rozwoju lokalnej społeczności i wspólnotowości. W ramach akcji powstaną słuchowisko, współtworzone przez mieszkańców Wołowic, i jego odpowiednia warstwa ekspozycyjna. Wernisaż projektu przewiduje się na maj 2019r. w nowohuckiej ARTzonie.

Autor tekstu oraz zdjęć: Dominika Kapusta

Przejdź do galerii z tego wydarzenia