Kolejną bohaterką książki "Poczet Królowych Polskich", która przenosząc się w czasie odwiedziła naszą bibliotekę była... Królowa Jadwiga. To pierwsza kobieta, która nosiła tytuł Króla Polski. Uczestniczki spotkania miały okazję zadać królowej pytania dotyczące mi.n. tego: czym się zajmowała będąc władczynią kraju, czy w jej czasach odbywały się bale, jaka była jej ulubiona potrawa i hobby oraz co najbardziej podobało się jej w Królu Jagielle. Następnie wspólnie stworzyłyśmy Jadwidze profil na jednym z portali społecznościowych opowiadając jej troszkę o tym jak to wszystko wygląda w naszych czasach, a na koniec wg instrukcji wyjątkowego gościa, wspólnie wykonałyśmy bransoletki przypominające te, jakie nosiło się w dawnej Polsce.

Na tych warsztatach w Bibliotece w Rusocicach stało się coś niezwykłego - uczestniczki były świadkiem podróży w czasie i miały okazję przeprowadzić wywiad z Rzepichą - jedną z bohaterek książki pt. "Poczet Królowych Polskich" Anny Kaszuby - Dębskiej.

Podróżując przez kolejne karty książki pt.: "Jagiełło pod prysznicem" męska grupa najmłodszych czytelników, poznawała historyczne tajniki koronowania na króla. Korzystając z obecności wśród czytelników Biblioteki w Rusocicach pani Magdaleny - nauczycielki historii, chłopcy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z pierwszymi władcami naszego kraju. Każdy z nich miał możliwość poczuć się jak prawdziwy król otrzymując berło, miecz i złote jabłko, a na głowę ubierając koronę. Dodatkowo na pamiątkę udziału w warsztatach chłopcy otrzymali swoje skrzynie skarbów, w której znalazły się ozdobione przez nich samych omawiane insygnia władzy oraz specjalne kartki na których należało zapisać cechy dobrego władcy.

Przejdź do galerii z tego wydarzenia