W okresie wakacyjnym Filie GBP będą nieczynne w dniach:

 

Czułówek: od 5.08 - do 19.08


Rusocice: od 29.07 - do 9.08 (zastępstwa w czwartki w godz.: 14:00-19:00)


Rybna: od 5.08 - do 23.08 (zastępstwa w poniedziałki i środy w godz.: 12:00-17:00)


Wołowice: od 8.07 do 26.07(zastępstwa w środy i piątki w godz.: 14:00-18:00)

 

GBP w Czernichowie będzie czynna w okresie wakacyjnym bez zmian.

 

Podróżując przez kolejne karty książki pt.: "Jagiełło pod prysznicem" męska grupa najmłodszych czytelników, poznawała historyczne tajniki koronowania na króla. Korzystając z obecności wśród czytelników Biblioteki w Rusocicach pani Magdaleny - nauczycielki historii, chłopcy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z pierwszymi władcami naszego kraju. Każdy z nich miał możliwość poczuć się jak prawdziwy król otrzymując berło, miecz i złote jabłko, a na głowę ubierając koronę. Dodatkowo na pamiątkę udziału w warsztatach chłopcy otrzymali swoje skrzynie skarbów, w której znalazły się ozdobione przez nich samych omawiane insygnia władzy oraz specjalne kartki na których należało zapisać cechy dobrego władcy.

Przejdź do galerii z tego wydarzenia

Na tych warsztatach w Bibliotece w Rusocicach stało się coś niezwykłego - uczestniczki były świadkiem podróży w czasie i miały okazję przeprowadzić wywiad z Rzepichą - jedną z bohaterek książki pt. "Poczet Królowych Polskich" Anny Kaszuby - Dębskiej.

Niebawem relacja z tego niebywałego spotkania.

„Przepis na domek. Składniki: 1 lub więcej sławnych architektów, 1 wolne miejsce, 1 garść świeżych pomysłów, 3 do 4 fur pieniędzy. Wszystko wymieszać, wstrząsnąć i odstawić na 5 miesięcy. Gotowy domek podawać z mieszkańcami.” Taki właśnie przepis można znaleźć na okładce książki, która stała się inspiracją do piątkowych warsztatów z najmłodszymi czytelnikami.

Jeżeli ktoś przynajmniej raz miał okazję zajrzeć do tej książki o najbardziej niezwykłych domkach na świecie nie ma możliwości, aby nie chciał podzielić się zdobytymi informacjami z innymi. W taki właśnie sposób coraz bardziej powiększa się grono czytelników zafascynowanych tym jak niesamowite, oryginalne i nietypowe domki można poznać dzięki książce o takim właśnie tytule – „D.O.M.E.K” Wydawnictwa Dwie Siostry.

Uczestnikom warsztatów w podróży po kolejnych kartach książki towarzyszyły tajemnicze przedmioty zamieszkujące inny nietypowy domek – książkowy domek tajemnic. Dzięki podpowiedziom dzieci miały okazję poznać m.in.: Domek Gruszkę, Dom Norkę, Wielki Dom z Wielkimi Kolcami, Dom Bąblowiec, Dom Orzeszek bądź Dom Jajko. W poznawaniu specyfiki i elementów charakterystycznych każdego domku pomagała stworzona wspólnie, a zainspirowana książką legenda oznaczeń związanych m.in. z materiałami z których domki zostały wykonane oraz tym co w takim domku można robić. Zwieńczeniem warsztatów był smakowity element praktyczny. Dzieci poznały przepis na stworzenie swoich własnych, jadalnych domków.

Czytając wspólnie tę książkę uczestnicy mogli zrozumieć, jak wspaniałą przygodą może być poznawanie nowych budowli i jak cudowną sztuką jest architektura.

Przejdź do galerii z tego wydarzenia