Jednym ze spotkań autorskich zorganizowanych w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki była czwartkowa wizyta Justyny Bednarek w Szkole Podstawowej w Kamieniu. Autorka niezwykle popularnych nie tylko wśród najmłodszych czytelników „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” w bardzo interesujący sposób opowiedziała o swoich książkach. Najbardziej niesamowity dla dzieci był moment, kiedy Pani Justyna zaczęła wyciągać z worka kolejnych bohaterów z dwóch swoich książek – niesamowite skarpetki oraz pięć sprytnych kun.

W związku z trwającym od 8 maja „Tygodniem Bibliotek” i Świętem Bibliotekarza w dniu 16 maja b.r. Bibliotekę odwiedziły dzieci z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Rybnej. Dzieci chciały poznać jak wygląda praca w bibliotece: dowiedzieć się skąd się biorą książki, jak przebiega proces wprowadzania książek do księgozbioru oraz jakie są zasady korzystania z biblioteki

IBUK Libra to największa w Polsce czytelnia podręczników akademickich i książek naukowych z różnych dziedzin wiedzy. Ponadto wśród e-książek znaleźć można także m.in.: publikacje z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, a także literatury dla dzieci i młodzieży.

Aby korzystać z e-booków wystarczy być zarejestrowanym czytelnikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernichowie i zgłosić  się  do wybranej filii GBP po kod PIN niezbędny do założenia konta na platformie IBUK Libra. Dzięki niemu użytkownik otrzyma całodobowy dostęp do e-booków z dowolnego miejsca, także za pomocą urządzeń mobilnych wspieranych przez IOS oraz Android.

8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza oraz Bibliotek, z tej okazji w ramach Tygodnia Bibliotek w filii w Rusocicach odbyło się wyjątkowe spotkanie dla dzieci oraz dorosłych. Wyjątkowe, gdyż jego bohaterem była niewielka i niepozorna drewniana skrzyneczka zwana „butai”. Z jej wykorzystaniem odbył się pokaz papierowego teatrzyku kamishibai. KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to papierowy teatr, zwany także teatrem ilustracji.

To wywodząca się z Japonii, a zyskująca aktualnie coraz większą popularność także w Polsce, tradycja czytania, która wykorzystuje lekką drewnianą scenę z historią na papierze w środku. Dzieci w takiej nieznanej wcześniej przez nich wersji ze zdumieniem i radością wysłuchały baśni o „Brzydkim Kaczątku” H. Ch. Andersena. Teatrzyk kamishibai stanowi niespotykaną oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności, dzięki czemu opowieść niejako wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości.